Lombardy w Polsce to zupełnie inny biznes niż ten, który można spotkać w Stanach Zjednoczonych, czy Australii. W Polsce, na przykład lombardy w Gorzowie proponują szybką gotówkę za sprzęty użytku codziennego, jak myjki ciśnieniowe, telefony komórkowe, telewizory, czy też innych sprzęt elektroniczny.

Lombard w USA
Miejsca tego typu w Stanach Zjednoczonych tylko nazywają się tak samo, ale mają znacznie większe znaczenie – szczególnie dla ludzi szukających unikatów. Często zgłaszają się tam osoby, które chcą sprzedać autentyczne antyki – w Polsce takie sytuacje się nie zdarzają i ludzie kierują się z takimi przedmiotami raczej do antykwariatów.

W USA lombardy to interesy rodzinne, które dają duży zysk, ale są prowadzone pokoleniami i w to, żeby działały prawidłowo trzeba zazwyczaj włożyć dużo pracy.

Lombard Gorzów – raczej tylko pod zastaw
W Polsce lombardy to przede wszystkim źródło pożyczki. Zastawiony przedmiot można w określonym w umowie czasie wykupić, a dopiero po przekroczeniu umówionego terminu przedmiot wystawiany jest na sprzedaż. W lombardzie chodzi często o zwykłą sprzedaż ciekawego, bądź rzadkiego przedmiotu.