Lombard to instytucja, która pomaga, tak przynajmniej ma działać. Osoby, które potrzebują chwilowego przypływu gotówki a mają jakieś przedmioty, które mogą dać pod zastaw, bardzo chętnie korzystają z usług lombardów.
Mało kto zdaje sobie sprawę, że lombardy powstały blisko 3000 lat temu i od zawsze były ostatnią deską ratunku dla osób potrzebujących.

Jak funkcjonują lombardy?

W Polsce lombardy dopiero się rozwijają i choć w wielu miastach powstaje ich coraz więcej a w internecie tworzą się, jak grzyby po deszczu, witryny i strony internetowe to jest to rodzaj instytucji, która wciąż ma wielu klientów.
Każdy lombard Gorzów też jest tego przykładem, pożycza pieniądze pod zastaw drogocennych rzeczy. Ponadto bardzo często przy lombardzie jest także skup złota Gorzów też posiada tego rodzaju lombardy.
Lombardy ustalają niższe opłaty za przedmioty, nieruchomości lub papiery wartościowe, przetrzymują zastaw przez określony w umowie czas a potem, gdy klient nie wykupił swojego zastawu, sprzedają go w wyższej cenie.

Zasady niezmienne od lat

Lombardy na świecie i w Europie popularne są od wielu, wielu lat. Zawsze działały na tych samych zasadach, były ostatnią deską ratunku dla ubogich ale dla swoich właścicieli. Zasady działania lombardów w Polsce różnią się od zasad zachodnich lombardów, wysokością pożyczek. Na zachodzie pożyczki są naprawdę wysokie ale i przedmioty zostawiane w zastaw mają tam wysoką wartość. Zastawia się tam przedmioty luksusowe, toteż kwoty pożyczane przez lombardy dochodzą do wielu milionów euro.