Lombard Gorzów proponuje sprawdzoną biżuterię, którą można kupić po niższej cenie, niż na przykład w jubilerze, czy w innych sklepach proponujących tego typu towar. Warto jednak zawsze wiedzieć, w jaki sposób sprawdzić ile może być warta dana biżuteria, zanim jeszcze zdecydujemy się skorzystać z oferty konkretnego punktu proponującego wyroby ze złota.
Jak oznaczana jest złota biżuteria?
Skup złota Gorzów wycenia biżuterię w zależności od tego, ile ma karatów. Jednak w innych punktach, które zarabiają na niewiedzy klientów, cena biżuterii może być zawyżona w stosunku do próby jaką ma. By mieć świadomość, jaką faktyczną wartość ma dana biżuteria, warto porównać wybity znak na biżuterii z informacjami zawartymi w tabeli polskich cech i znaków probierczych. Przykładowo najwyższej próby złoto 999, czyli 24-karatowe jest inaczej oznaczone, niż próby 333.
By zapoznać się z tymi oznaczeniami, można skorzystać z informacji dostępnych na stronie internetowej Głównego Urzędu Miar w zakładce administracji probierczej. Bardzo często punkty sprzedające złotą biżuterię postępują nieuczciwie, łącząc droższe elementy z tańszymi i sprzedając całą biżuterię za wyższą kwotę. Warto więc mieć takie praktyki na uwadze podczas dokonywania zakupu.
Jak w domu sprawdzić, czy zakupiona biżuteria jest ze złota?
By sprawdzić, czy złoto jest faktycznie złotem, można przyłożyć do danej biżuterii magnes. Jeśli badany przedmiot nie drgnie, wtedy można założyć, że nie ma w nim domieszek innych metali. Analogicznie można sprawdzić, czy posiadana biżuteria, która miała być srebrna jest taka w rzeczywistości.
Jeśli jednak wiemy, że mamy biżuterię, która nie jest wykonana z 24-karatowego złota, wtedy magnes może przyciągnąć pierścionek lub łańcuszek, więc nie możemy powiedzieć, że sprzedawca nas oszukał. Warto również zachować ostrożność z osądami, jeśli okaże się, że srebrna biżuteria reaguje na magnes. Może się okazać, że jest wykonana z droższej platyny, którą magnes przyciągnie.
Po czym rozpoznać, że biżuteria jest pozłacana a nie złota?
Jeśli na zakupionej biżuterii zauważymy przebarwienia, to może to oznaczać, że nie jest ona ze złota, jak zapewniał nas sprzedawca. Przebarwienia pojawiają się najczęściej na pozłacanej biżuterii. Metal, który znajduje się pod wierzchnią warstwą, reaguje z wodą, powietrzem i zanieczyszczeniem i po zetknięciu z nimi zmienia swoje właściwości.