Jak sama nazwa wskazuje, na skupie złota przyjmowane jest złoto w przeróżnej postaci. Klienci najczęściej udają się do tego miejsca, by sprzedać sztabki złota, pamiątkową biżuterię, złote dekoracje, złote monety oraz wiele, wiele innych cennych rzeczy. Wszystko to, co ma określoną wartość, dobre pochodzenie oraz wykonane jest z tego szlachetnego kruszcu – chętnie przyjmuje skup złota.

Co zrobić by uczestniczyć w takiej transakcji?
Skup złota to solidna firma, działająca całkowicie legalnie, która przyjmuje złoto minimum o próbie od 375 do 999,9 w postaci sztabek, monet lub granulatu. W każdym miejscu też jest określona minimalna ilość skupowanego złota, która zazwyczaj wynosi około od 0,1 grama w górę. Każdy, kto posiada ukończone 18 lat i przedstawi towar złoty, który nabył w legalny sposób – może go odsprzedać tak szybko jak to tylko możliwe. Ważne jest, by taka osoba wylegitymowała się, przedstawiła jakikolwiek dowód, iż jest właścicielem określonego asortymentu oraz by była zdolna prawnie do przeniesienia własności na inną osobę.

Gdzie się udać?
W zależności od potrzeb, klienci najchętniej korzystają ze stacjonarnych skupów złota, które przeważnie znajdują się w większych miastach. W Gorzowie Wielkopolskim najbardziej znany to SEZAM GOLD , gdzie ceny są podawane online, a ich aktualizacja odbywa się kilka razy w ciągu dni. Zaletą tego punktu jest to, iż firma posiada niezbędne narzędza i maszyny do badania kruszców, w tym spektrometr czy urządzenie do badania konduktywności prądu metali szlachetnych jako jedne z nielicznych w Polsce. Obecnie, można takich transakcji dokonać również przez internet za pomocą platform, które tak samo jak miejsca stacjonarne skupują złoto w różnej postaci. Ten wybór jest o tyle korzystny dla wielu klientów, iż często chcą oni pozostać anonimowi – tzn. podczas każdej transakcji trzeba się wylegitymować (potrzebny jest np. skan dowodu osobistego), jednak nie trzeba osobiście tłumaczyć się, dlaczego chce się sprzedać bardzo drogie złote pamiątki sprzed kilkudziesięciu lat. W takim miejscu bez problemu również można sprzedać sztabki złota, różnorodną biżuterię oraz złote dekoracje. Klient, który dokonuje transakcji może dostać gotówkę do ręki lub jako wpłatę na podane przez siebie konto bankowo. Istotny jest fakt, iż cała transakcja jest niezwykle bezpieczne i dyskretna.

Co powinien wiedzieć każdy klient?
Na stronach internetowych, jak i w miejscach stacjonarnych, gdzie skupowane jest złoto – można zapoznać się z dokładnym cennikiem skupu złota. Zazwyczaj ceny w różnych miejscach bywają bardzo zbliżone, choć wielu klientów zauważyło, iż od kilku miesięcy na platformach internetowych dużo bardziej opłaca się sprzedawać złoto – gdyż ceny tam są odrobinę wyższe. Wiąże to się jednak z ryzykiem wysyłki i utraty kruszców, dlatego najpewniej udać się do punktu stacjonarnego, tym bardziej, że gotówka jest wypłacana od ręki. To jaką klient otrzyma zapłatę, w dużej mierze zależy od konkretnego asortymentu, jego rozmiarów, wagi, pochodzenia tych rzeczy oraz innych szczegółów, na które zwracają uwagę eksperci od złota.