Posiadanie dużej ilości złota, to wyznacznik bogactwa a przy tym możliwość spędzania beztroskiego życia w luksusie. Ze względu na wysoką ceną i łatwość zbycia, złoto jest niezmiennie przedmiotem pożądania i niejednokrotnie w historii stawało się łupem rabusiów. Historycznie rzecz ujmując największymi rabusiami złota byli hiszpańscy konkwistadorzy, którzy łupili złoto Indian z Ameryki Południowej, ale ich czyny nie podlegają ocenie prawnej.
Choć w naszych czasach złodzieje wolą brylanty lub gotówkę – są lżejsze od złota, to rabunki złotych sztabek wciąż się zdarzają.

Złoty łup przez… pomyłkę
Zrabowanie złota przez pomyłkę może przytrafić się tylko wyjątkowym szczęściarzom albo pechowcom – wszystko zależy od punktu widzenia. Taki napad miał miejsce w Wielkiej Brytanii jesienią 1983 roku. Bandyci obrabowali na lotnisku ładunek ochraniany przez firmę Brink`s-Mat. Informacje o 3 milionach funtów w gotówce okazały się być błędnymi. Zamiast 3 milionów w gotówce, były to 3 tony czystego złota. Jakież musiało być zdziwienie bandytów, gdy po otwarciu sejfu poraził ich blask 7 tysięcy sztabek wartych 26 milionów funtów!

Bandyci zapakowali złoto do wana, życzyli skrępowanym strażnikom „wesołych świąt” a następnie zniknęli i ukryli się w wiejskiej posiadłości. Policjantów, którzy ich wytropili, przywitały przy bramie dwa psy o imionach: Brink i Mat.

Rabusiów skazano na 25 lat więzienia. Złota nie odzyskano w całości. Brytyjczycy są przekonani, że większość wyrobów jubilerskich powstałych po 1983 wykonano ze złota pochodzącego z napadu noszącego miano skoku stulecia.

Zabezpieczenia przede wszystkim
Aby przechowywane kruszce były dobrze chronione należy zastosować wszelkie dostępne metody i nowoczesne technologie zabezpieczające pomieszczenia. Podobnych zabezpieczeń wymagają miejsca, w których dokonuje się transakcji z wykorzystaniem złota.
Zarówno sejfy bankowe, jak i te używane w firmach typu skup złota Gorzów, powinny być wysokiej klasy, przez co trudne do otwarcia.

W domach prywatnych: sejf, monitoring, czujniki, alarmy na pewno będą skuteczniejsze, niż ukrywanie złotych kosztowności w lodówce czy doniczkach z kwiatami. Złodzieje doskonale znają wszystkie kryjówki i tylko solidne zabezpieczenia i technologie są gwarancją bezpieczeństwa.