Interesuje Cię skup złota w Gorzowie i zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób powstają wyroby ze złota? Być może dla niektórych skup złota to nic innego, jak po prostu skupowanie błyskotek, ale prawda przedstawia się inaczej. Naturalnie to samo można powiedzieć o srebrze czy platynie.

Droga do sklepu, czyli jaką drogę musi pokonać dany produkt?

Skupmy się może na tym, jak powstaje biżuteria. Tak więc wszystko rozpoczyna się od pomysłu projektanta. Projektant musi oczywiście narysować dokładny szkic produktu. Kiedy już powstaje szkic, konieczne jest stworzenie modelu 3D w komputerze. Model ten w najmniejszych szczegółach uwzględnia masę, proporcje oraz rozwiązania technologiczne.

Co teraz? Biżuteria musi zostać odlana z wosku. W tym celu wykorzystuje się specjalne formy gumowe (formy te powstają na podstawie pierwszego wzoru). Ponadto do formy należy dodać ciekły wosk. Kiedy już do tego dojdzie, produkt powinien zostać oblany gipsem i umieszczony w piecu. Dokładniej mówiąc, chodzi o doprowadzenie do tego, aby wosk wypłynął z gipsu (dzięki temu powstanie forma, która pozwoli na dokonanie kolejnego odlewu produktu)
Tak nadeszła pora, aby zdecydować, jaki ma być produkt (złoty, srebrny czy może platynowy?). Oczywiście skupiamy się na złotej biżuterii. Warto też podkreślić, że produkt wypełnia się kruszcem w specjalnych piecach próżniowych.

Na ten moment nasz kruszec znajduje się pod gipsem. Co więc należy zrobić? Oczywiście nie pozostaje nic innego, jak wypłukać gips i wydobyć produkt. Naturalnie konieczna jest też wstępna obróbka (poprzez wstępną obróbkę trzeba rozumieć szlifowanie, polerowanie i przygotowani do oprawy kamieni).

Czy doszliśmy już do samego końca? Jeżeli myślisz, że tak, popełniasz błąd. Obowiązkowa jest też ręczna obróbka kamieni szlachetnych. Przykładem może być choćby diament czy szafir. Poza tym zawsze nieodzowna jest ręczna końcowa obróbka produktu, produkt musi być szczegółowo polerowany i czyszczony. Kiedy już do tego dojdzie, zostaje tylko przejście kontroli jakości i transport do salonu.

Podsumowanie

Biżuteria ze złota niewątpliwie robi ogromne wrażenie. Warto jednak pamiętać, że za tym wrażeniem kryje się mnóstwo pracy, za którą odpowiada wiele osób (z czego zapewne większość osób nie zdaje sobie sprawy). Gdyby nie te osoby, nie moglibyśmy cieszyć się z biżuterii.

Złoto w Gorzowie – zastosowanie w medycynie i przemyśle można przeczytać tutaj.