Pieniądze są rzeczą dosyć szybko znikającą z portfela, a czasem zdarza się sytuacja, że do pierwszego brakuje tygodnia, a pieniędzy już nie ma. Jeżeli jest się w posiadaniu przedstawiającego jakąś wartość przedmiotu, można się udać do lombardu, gdzie pożyczkę otrzyma się szybko i bez większych problemów. Pamiętać jednak należy o kilku ważnych zasadach.

Najwyższa cena
Lombard Gorzów czy Warszawa? Cena za ten sam przedmiot może być skrajnie różna nie tylko w różnych miastach Polski. W obrębie jednego miasta wartość przedmiotu również może od siebie skrajnie odbiegać w zależności od lombardu, z którym prowadzi się negocjacje. Lombard w Gorzowie może zaoferować 150 zł za telefon, a ten na północy 100 zł.

Z zasady bardziej znane lombardy zaoferują wyższą cenę za zastawianą rzecz – bardziej im zależy na klientach, których mają zdecydowanie większa renomę niż popularne sieciówki cieszące się różną opinią. Lombardy należące do sieci oferują niższe ceny za ten sam przedmiot, ponieważ wzbudzają, dzięki swojej popularności, odczucie „bierzemy wszystko”.

Ważna umowa
Jeżeli jednak wartość przedmiotu jest ewidentnie zaniżana należy poszukać innego miejsca, w którym zostanie zaproponowana kwota chociaż zbliżona do takiej, której się oczekuje. Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie, jak wygląda sytuacjach w kilku lombardach i wybrać się ostatecznie do tego, który zaoferował najlepszą cenę. Istotne są wszystkie zapisy umowy, jednak czas na zwrot pieniędzy jest najważniejszy – ustawiony na 14 dni może być za krótki, więc warto zapisać maksymalną ilość czasu – często 31 dni. Po tym okresie rzecz przechodzi na własność lombardu, który ma prawo ją sprzedać.