Symbolem bogactwa jest złoto. To szlachetny metal, którego ceny są dość wygórowane. Do tego, jest on tradycyjnie uważany za jedną z najpewniejszych inwestycji. Nic więc dziwnego, że często jest ono podrabiane. Jak to się robi?

Aktualny cennik skupu złota w Gorzowie.

Wolfram w sztabkach
Wolfram ma gęstość bardzo zbliżoną do gęstości złota. Oznacza to, że można zastępować nim złoto, bez obawy o wykrycie różnic w ciężarze sztabki. Podrabiane/ fałszywe sztabki znaleziono, nawet w skarbcach dużych banków. Fałszerstwo polega na umieszczaniu wewnątrz sztabki krążków, prętów lub rdzeni wykonanych z wolframu. Oczywiście, im więcej wolframu zmieści się w sztabce, tym rzeczywista wartość sztabki spada. Ten rodzaj fałszerstwa stał się opłacalny na początku lat 2000. To wtedy wzrosły ceny złota na tyle, że ciężka praca z wolframem stała się opłacalna. Fałszywe złoto wykonane w ten sposób jest bardzo wysokiej jakości. Dobrych podróbek nie da rady odróżnić bez specjalistycznego sprzętu do badania złota.

https://sezam.com.pl/blog/skup-zlota-co-warto-o-nim-wiedziec/

Biżuteria z tombaku
Historia stara jak świat – znajomy sprzedaje pierścionek po babci za bezcen. Nie chce, ale sytuacja życiowa go zmusiła – brzmi znajomo? Taka biżuteria, najprawdopodobniej nie jest warta nawet ułamka zapłaconej ceny. Tombak to czerwona miedź. Dla osób, które nie znają się na złocie, wygląda on identycznie jak metal szlachetny. Można wykonać szybki test na prawdziwość złota. Wystarczy do tego zwykły magnes. Złoto jest diamagnetykiem, więc 24 – karatowa biżuteria nie może poruszyć się pod wpływem działania magnesu. Jeśli jest inaczej – to złoto jest albo gorszej próby… albo wcale nie jest złotem.

https://sezam.com.pl/aktualnosci/zolte-czy-biale-jakie-zloto-wybrac/

Monety
Podrabiane bądź fałszywe monety to prawdziwy temat rzeka. Podrabianie monet, które są aktualnie w obiegu nie jest opłacalne. Koszt ich produkcji, przerósłby ich wartość. Z tego powodu podrabia się jedynie monety kolekcjonerskie, których wysoka wartość wynika ze szlachetnego kruszcu lub niskiej emisji. Monety te, najczęściej są wykonywane z metali nieszlachetnych i są pokrywane cienką warstwą złota lub tombaku. Próby fałszerstwa monet jest łatwiej wykryć i udowodnić niż jakiekolwiek inne oszustwa związane ze złotem.

Gotówka od ręki !