W naszym rodzimym języku nazwa złoto związana jest etymologicznie z określeniem żółtej barwy, która jest cechą charakterystyczną dla tego cennego metalu.
Złośliwcy twierdzą, że nazwa wiąże się ze skutkami, jakie może przynieść nadmierne ukochanie czy pożądanie posiadania złota: „ Złoto, to zło” mówią ku przestrodze tym wszystkim, którzy zdobywanie i posiadanie złota uważają za sens swojego życia.
Ta przestroga nie dotyczy firm usługowych czy instytucji gospodarczych prowadzących transakcje oparte na złocie – skup złota Gorzów na pewno nie jest złem, a uczciwa i rzetelna transakcja zbytu złotego złomu na pewno przez klientów oceniana jest jako dobro.

Frazeologiczne złote słowne łamańce
Związki frazeologiczne, to połączenia znaczeniowe wyrazów, które należy interpretować przenośnie – wyrazy odczytywane i objaśniane oddzielnie mają zupełnie inne znaczenie, niż gdy występują w połączeniu.

Do najbardziej znanych związków tego typu zawierających wyraz „złoto” zaliczają się:
1. Złota klatka
To synonim utraconej wolności – symbol życia w luksusie materialnym, przy jednoczesnym zniewoleniu duchowym.

2. Złota rączka
Określenie nadawane wyjątkowo zdolnym i przy tym uczynnym osobom, które potrafią wszystko naprawić albo zrobić coś z niczego. Miano złotej rączki często nadaje się mężczyznom potrafiącym dokonywać wszelkich napraw, remontów itp.

3. Złoty środek
Przydaje się tam, gdzie brakuje porozumienia, a ludzie są skonfliktowani, ponieważ każdy chce przeforsować swój pomysł, swoje rozwiązanie. Złoty środek jest nie tylko najlepszym rozwiązaniem danego problemu, ale również kompromisem między proponowanymi rozwiązaniami.

4. Złota myśl, złote myśli
Mianem złotej myśli określa się pomysł czy powiedzenie niezwykle trafne, uniwersalne, ponadczasowe. Złote myśli, to częste określenie pamiętników nastolatek – zbiór zapisków, powiedzeń, przemyśleń, które nie zawsze wypełniają powyższą definicję.

5. Złoty interes
Wyjątkowo intratna transakcja finansowa, która nie wymagała ani wielkich wkładów pieniężnych ani wysiłku i pracy. To określenie na biznes, który szybko procentuje i zwraca się po wielokroć.

6. Złoty cielec
Biblijne określenie posągu młodego byka odlanego ze złota. W przenośnym znaczeniu oznacza oddawanie hołdu bożkom, nieprawdziwym bogom, czczenie czegoś lub kogoś, niezasługującego na oddawanie mu hołdu boskiego.

7. Obiecywać złote góry
To czynić obietnice bez pokrycia. Złote góry w obietnicach, to zwyczajnie wykorzystywanie ludzkiej naiwności a czasem chciwości. Złote góry nigdy się nie materializują.

8. Złote usta
To cecha wybitnych mówców, którzy potrafią głosić rzeczy wyjątkowo mądre w sposób niezwykle sprawny, a przy tym elegancki. Niestety dość często złotouści bywają politycy, którzy pięknie mówią o ważnych rzeczach, choć z mądrością, to niewiele ma wspólnego. Dla nich warto jest przytoczyć najpopularniejsze przysłowie o złocie: „Mowa jest srebrem, milczenie złotem”.

9. Na wagę złota
To ocena czegoś niezwykłego. Rzeczywiście – znane są fakty historyczne, gdy dokonywano transakcji w ten sposób: tak w średniowieczu kupowano pieprz przywożony z odległych Indii, a Bolesław Chrobry zapłacił Prusom za wydanie zwłok tyle złota, ile ważyło ciało zamordowanego przez nich męczennika św. Wojciecha.

10. Człowiek o złotym sercu
To związek frazeologiczny, którego najbardziej powinni sobie ludzie życzyć na swojej drodze. Wyjątkowa dobroć, empatia, uczynność, zrozumienie, wyrozumiałość, dobroć i łagodność to tylko niektóre zalety człowieka o złotym sercu. Oby takich było jak najwięcej wokół nas.

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym cennikiem skup złota Gorzów.